Dost臋p do informacji publicznej nie udost臋pnionej w BIP
ZASADY OG脫LNE
Ustawa z dnia 6 wrze艣nia 2001 roku o dost臋pie do informacji publicznej ( Dz. U. z 2001r Nr 112, poz.1198 z p贸藕n. zm.) precyzuje konstytucyjny zapis art. 61 o prawie obywateli do informacji o dzia艂aniach w艂adz publicznych. Prawo do dost臋pu do informacji publicznej przys艂uguje ka偶demu. Od osoby wykonuj膮cej to prawo nie wolno 偶膮da膰 wykazania interesu prawnego lub faktycznego (art.2 ust. 2). Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach okre艣lonych w przepisach. Zgodnie z art. 3 ustawy Art. 3. 1. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do:
uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczeg贸lnie istotne dla interesu publicznego,
wgl膮du do dokument贸w urz臋dowych,
dost臋pu do posiedze艅 kolegialnych organ贸w w艂adzy publicznej pochodz膮cych z powszechnych wybor贸w.
Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezw艂ocznego uzyskania informacji publicznej zawieraj膮cej aktualn膮 wiedz臋 o sprawach publicznych.
INFORMACJE PODLEGAJ膭CE UDOST臉PNIENIU
Artyku艂 6 ustawy szczeg贸艂owo okre艣la rodzaj informacji stanowi膮cej informacj臋 publiczn膮.
FORMY UDOST臉PNIANIA INFORMACJI.
Zgodnie z art. 7 ust 1 Art. 7. 1. Udost臋pnianie informacji publicznych nast臋puje w drodze:
og艂aszania informacji publicznych, w tym dokument贸w urz臋dowych, w Biuletynie Informacji Publicznej, o kt贸rym mowa w art. 8,
udost臋pniania, o kt贸rym mowa w art. 10 i 11,
wst臋pu na posiedzenia organ贸w, o kt贸rych mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3, i udost臋pniania materia艂贸w, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentuj膮cych te posiedzenia.
Dost臋p do informacji publicznej jest bezp艂atny, z zastrze偶eniem art. 15.
OGRANICZENIA W DOST臉PIE DO INFORMACJI.
Odmowa udzielenia informacji mo偶e nast膮pi膰 tylko ze wzgl臋du na jej niejawno艣膰 (ochrona danych osobowych, prawo do prywatno艣ci, tajemnica pa艅stwowa, s艂u偶bowa, skarbowa, statystyczna). Odmowa nast臋puje w formie decyzji administracyjnej, od kt贸rej odwo艂anie rozpatruje si臋 w terminie 14 dni ( art. 16 ustawy).
UDOST臉PNIANIE INFORMACJI NA WNIOSEK
Zgodnie z ustaw膮 (art.10 ust. 1) informacja publiczna, kt贸ra nie zosta艂a udost臋pniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udost臋pniana na wniosek. Je偶eli informacja mo偶e by膰 przekazana niezw艂ocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba wyst臋puj膮ca o informacj臋 nie sk艂ada pisemnego wniosku. Instytucja udost臋pniaj膮ca informacj臋 ma obowi膮zek umo偶liwi膰 jej skopiowanie, wydrukowanie, przes艂anie lub przeniesienie na powszechnie u偶ywany no艣nik informacji.
WYMAGANE DOKUMENTY
Wniosek o udost臋pnienie informacji publicznej (druk do pobrania) nale偶y z艂o偶y膰 w Sekretariacie Szko艂y.
OP艁ATY
Za udzielenie informacji publicznej mog膮 by膰 pobierane op艂aty, je偶eli Szko艂a b臋dzie musia艂a ponie艣 dodatkowe koszty zwi膮zane ze wskazanym we wniosku sposobem udost臋pnienia lub komiczno艣ci膮 przekszta艂cenia informacji w form臋 wskazan膮 we wniosku ( art.15). Wnioskodawca w terminie 14 dni od z艂o偶enia wniosku zostaje powiadomiony o wysoko艣ci op艂aty.
TERMIN ZA艁ATWIENIA SPRAWY
Udost臋pnienie informacji na wniosek nast臋puje "bez zb臋dnej zw艂oki", nie p贸藕niej ni偶 w terminie 14 dni od z艂o偶enia wniosku (art.13 ust.2). W przypadku, gdy niemo偶liwe jest zachowanie tego terminu, nale偶y powiadomi膰 wnioskodawc臋 ( w terminie 14 dni) o powodach op贸藕nienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie nie d艂u偶szym jednak ni偶 2 miesi膮ce od z艂o偶enia wniosku.
TRYB ODWO艁AWCZY
W przypadku odmowy udost臋pnienia informacji publicznej wnioskodawcy przys艂uguje odwo艂anie zgodnie z przepisami Kodeksu post臋powania administracyjnego.
Odwo艂anie od decyzji rozpatruje si臋 w terminie 14 dni. |